0
clear
  • Нови Перспективи Во Музичката Историја И Критика: Музика И Фантазија Во Age На Берлиоз
  • -20%
  • -20%
Нови Перспективи Во Музичката Историја И Критика: Музика И Фантазија Во Age На Берлиоз

Нови Перспективи Во Музичката Историја И Критика: Музика И Фантазија Во Age На Берлиоз

DEN 1475.20

Износ
Во форма достапна за нарачката

Истражување на фантастични звучни светови Во Франција од деветнаесеттиот век, обезбедувајќи нов contетски и композициски контекст За Берлиоз и други. Централноста на фантазијата кон француската книжевна култура одамна е прифатена од критичарите, но звучните димензии на режимот и неговите пошироки импликации за музичката продукција поминаа во голема мера неистражени. Во оваа книга, Франческа Британ не поканува да ја слушаме фантазијата, присуствувајќи и на литературните описи на звукот во наративите на другите светови, и на бранот "фантастични" музички дела објавени Во Франција низ средните децении на деветнаесеттиот век, вклучувајќи Ја И Симфониската Фантастика На Берлиоз Од 1830 година, и парчиња Од Лист, Адам, Мејербир и други. Следејќи ја музичко-литературнатаesетика На Е. Т. А. Хофман, тие дозволија будењето и сонувањето, реалноста и нереалноста да се спојат, јаремскиот самовилски звук до песната на инсектите, демонскиот шум до колонијалното "џагор" и божествената музика до соевите на вода и ветер. Фантастичните звучни светови ја нарушија Родната Традиција На прекрасна Илузија Во Франција, заменувајќи ја со магичен материјализам нераскинлив од републиканскиот активизам, теолошката хетеродоксија и доаѓањето на "радикалниот" романтизам. Музика и Фантазија Во Age На Берлиоз.

Главните својства

Избор на купувачот

Илустрации Од Гери Кели кога бабата На Френки го поканува на концерт во блуз, тој на почетокот се двоуми

Ажурирана презентација на класична електронска музика во Обединетото Кралство, Италија, латинска Амер

Цда содржи целосни демонстрациски перформанси и придружни песни (Музичка Продажба Америка) Рестартира�

Во неизмерно читлива книга преполна со анегдоти и разговори со водечки музичари и критичари на денот, к�

(Брза Песна Музика Настава) Секогаш сакаше да игра тастатура? Потоа влезете На Брзата Патека и направете

Дизајниран да ја координира страницата по страница Со Книгите За Часови Содржи пријатни игри и квизови

Целосен извештај за изработката, во текот на 190910 година, На Дер Розенкавалие, со акцент на неговото изве�

Згодното, достапно издание вклучува Увертира на Летечкиот Холанѓанец И Риенци; Прелудиуми на дела I и III

Официјалната соодветна книга со песни со најпродаваниот Божиќен албум На Amми Грант Играјте и пејте ги н

Над 140 музички примери.) до атоналната музика од средината на 20 век Ова убедливо истражување потоа го док

Од Џими Хендрикс До Ед Ширан, секој гитарист мораше да започне некаде и сега ти е редот На патот ќе ги соб

(Референца) Многу гитаристи, познати и не толку познати, почнаа да свират На Јапонски електрични гитари,

Џез, Партали И Блуз, Книги од 1 до 4, содржат оригинални сола за пијанисти од доцна основно до доцна средно

(Гитара Соло) 15 љубовни песни мајсторски наредени Од Бил Пибурн, уредник на Списанието За Гитара Во Прст�

Ракување во дреј Ауфзген За глас и пијано Важен додаток на новопроизведените оркестарски материјали Од

Морис Хинсон вклучи богатство на информации и анализи во позадина во Ова издание На Соната На Моцарт Во

(Џез Игра Заедно) За употреба со сите Инструменти Бб, Ио, Ц и Бас Клуч, серијата Џез Игра Е крајната алатка

Основната Библиотека за Пијано на алфред : Пофалните Хитови ја исполнуваат потребата современата Христ

Оваа антологија со два тома ги репродуцира сите дела дискутирани во целосните верзии на книгата и вклуч

Во нивниот краток живот Како бенд, Секс Пистолс успеаја да создадат убедлива легенда која живее денес...

На Лидер Антологија Комплетен ПакетНизок Глас : Книга / Водич За Изговор / Придружба Аудио Онлајн Вокалн�

"25 песни внимателно распоредени во стандардна нотација" Cover Корица (Гитара Соло) 25 песни внимателно расп�

(Бањо) Старо Време Низа Бенд Бенџо Стилови ќе ве запознаам со традиционалните, руралните низа бенџо стил

Курсот за Пијано за деца на алфред е забавен метод кој ве учи веднаш да свирите песни на пијано...

(Бас Настава) Дали сакате да научите како брзо да свирите бас гитара, но немате музика или немате музичко

(Колекција На Пијано) Истражувањата покажуваат дека се уште постои предност меѓу значителен процент на

"Брутално искрена хроника на турнејата во Животот Во Седумдесеттите години и класика од жанрот за пишув

Витална алатка за разбирање и ценење на џезот воведување на клучните фигури, теорија и контроверзии шт�

Оваа колекција на популарните средни парчиња На Дебиси ги вклучува Клер де луне, " "Ревери," "ле петит нег�

Please wait...